vychylovka program september

Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke
Kedy: september 2020

Mlátenie obilia, spracovanie dreva, ale aj výstava ovocia a zeleniny. Aj o tom bude september v Múzeu kysuckej dediny

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo počas septembra v Múzeu kysuckej dediny množstvo zaujímavých podujatí.

Prvá nedeľa 6. septembra sa bude niesť v znamení dožinkových zvykov a tradícií na podujatí Ospievané Beskydy – Dožinky. Nebude chýbať krojovaný sprievod účinkujúcich, ale aj mlátenie obilia, či iné zvyky spojené s týmto obdobím. Súčasťou podujatia bude aj svätá omša, na ktorej sa požehná dožinkový veniec.

Ďalšie podujatie sa uskutoční 13. septembra pod názvom Deň múzeí v prírode – Deň dreva. Môžete sa tešiť na prezentáciu výroby drevených šindľov a ich pokladania priamo na strechy objektov, kresaných trámov z guľatiny a iných činností, ktoré sa spájajú s drevom. Prídu aj umeleckí rezbári. Zaujímavé bude aj sťahovanie dreva pomocou koňa a ukážky ručného pílenia.

O týždeň neskôr, presne 20. septembra, si nedeľu môžete spríjemniť na podujatí Nedeľa svätého Huberta, na ktorom bude medzinárodná prezentácia poľovníckych združení z Bystrickej doliny a z Oravy.

Dary zeme je názov podujatia, ktoré sa uskutoční 27. septembra. Výstava ovocia a zeleniny a toho, čo nám rok v záhradke priniesol. Súčasťou podujatia bude aj prednáška, ktorá sa bude týkať spracovania zeleniny, jej konzervovania a využitia v kuchyni. Nebude chýbať aj hudobné pásmo Folklórnej skupiny Dolinka s Novej Bystrice.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: