vystava stredovek zbrane

Kaštieľ Radoľa
Kedy: 9.11. 2022 - 5.3. 2023

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo v radoľskom kaštieli v spolupráci s nadšencami z Historického spolku sv. Šebastiána z Krásna nad Kysucou zaujímavú výstavu.

Spolok je historickou dobovou skupinou, ktorá sa zameriava na delostrelectvo a historické zbrane 15.storočia.

vystava stredovek zbran1 

vystava stredovek zbran2 

vystava stredovek zbran3 

Na výstave sa prezentujú repliky dobových chladných, strelných a palných zbraní, vrátane komorového dela „pražská rýchlica,“ modelov prakov typu „trebuchet“ a „onager.“ Návštevníci tu uvidia napr. repliku kuše, ktorá bola spočiatku označovaná cirkvou ako diablov nástroj a mohla byť používaná len proti neveriacim. Zoznámia sa s palnými zbraňami – píšťalami, ktoré za svoj rozmach vďačia husitským bojovníkom. Ich nevyhnutnou súčasťou bol strelný prach. Strelci ho uchovávali v kožených kapsách alebo kravských rohoch. Na jeho dávkovanie slúžili drevené odmerky. Prezentuje sa tu i hradobná puška – hákovnica.

Návštevníci sa oboznámia so zbrojou bojovníkov – krúžkovou košeľou, prešívanicou ,ochranou hlavy, kyrysom a plechovými rukavicami. Z chladných zbraní tu máme meče, tesáky, dýky i palcát a sax. Na výstave sa nachádza i halapartňa – bodno-sečná zbraň na dlhej tyči (ratisku), s hákom na strhávanie jazdcov z koní. Súčasťou výstavy je i ukážka civilného odevu a delové gule. Že to stredovekí bojovníci nemali ľahké, si môžu návštevníci osobne vyskúšať - k dispozícii majú prešívanicu, krúžkovú kapucňu i železný klobúk. Pre deti sú prichystané aj tvorivé dielne - výroba vitrážovej pohľadnice.

Výstava bude prístupná do 5.3.2023.

Mgr. Andrea Páračová
Kysucké múzeum

vystava stredovek v

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: