vystava kastiel radola umelecke prace002 

Kaštieľ Radoľa
Kedy: 12.3. - 14.5.2023

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci so Strednou odbornou školou strojníckou v Kysuckom Novom Meste pozývajú do Kaštieľa Radoľa na výstavu s názvom Keď pracuješ rukami.

Kováčstvo patrilo v minulosti k najrozšírenejším remeslám. Kováči  boli zručnými remeselníkmi a predmety, ktoré vyrábali mali všestranné využitie. Kováčske remeslo pretrvalo až do dnešnej modernej doby, ktorá ho posúva aj do roviny umeleckej tvorby. Nezostalo však len pri tradícii a  príležitostných ukážkach. Pokračuje v mladej generácii kováčov, ktorí  toto remeslo študujú a dokážu  sa ním úspešne uživiť. O tom, že mladí ľudia majú skutočne chuť a záujem o kováčske remeslo vypovedá aj výstava Keď pracuješ rukami.

vystava kastiel radola umelecke prace003 

vystava kastiel radola umelecke prace005 

Ako uviedol majster odbornej výchovy Mgr. Jozef Hodás „Výstava zachytáva tvorbu žiakov a pedagógov odboru Umelecko-remeselné spracúvanie kovov zo Strednej odbornej školy strojníckej z Kysuckého Nového Mesta. Ukazuje ich snahu tvoriť a pracovať s nepoddajným železom, ktoré sa pod ich rukami mení na tvárnu a premenlivú hmotu, ukrývajúcu v sebe nekonečné možnosti realizácie nápadov.“

Návštevníci výstavy uvidia dekoratívne i úžitkové predmety vytvorené žiakmi aj absolventmi tohto odboru. Medzi vystavenými predmetmi nájdu kované svietniky, plastiky, kreslá, lavičky, krbové súpravy, bicykel a veľa ďalších užitočných  predmetov, ktoré sú demonštráciou toho, ako to môže vyzerať, keď sa z práce stáva vášeň.

Výstava v Kaštieli Radoľa potrvá do 14. mája 2023.

vystava kastiel radola umelecke prace006

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: