lego vystava 001

Dokedy : 17.09.2023
Kde: Kaštieľ Radoľa

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, sprístupnilo vo výstavných priestoroch renesančného kaštieľa v Radoli od 21. mája výstavu Lego – stavebnica na kolesách. Výstava prezentuje modely vozidiel Pavla Vaněka a Dominika Rajninca z Trenčína. Obaja autori sú členovia slovenského fanklubu stavebnice Lego ® - TatraLUG (Lego ® User Group), ktorý združuje fanúšikov z celého Slovenska a pár členov má aj z okolitých krajín.

lego vystava 002

lego vystava 003

Výstava je zameraná na automobilizmus. Vystavené sú ťahače, osobné, nákladné, terénne, závodné vozidlá. Najväčším modelom na výstave je cestný vlak MACK TITAN dlhý 2,2 m so 46 kolesami. Ďalší ťahač Mack Anthem & trailer má 1,35 m. Model MB Future Truck bol ocenený na medzinárodnej súťaži Lego – TECHNIC, cieľom ktorej bolo postaviť kamión budúcnosti  roku 2045. Pozoruhodné sú aj ďalšie exponáty. Pri veľkých vozidlách sa počet dielov pohybuje v rozmedzí šesť až osemtisíc, tie najväčšie majú aj cez desaťtisíc dielikov. K modelom zo série Lego – TECHNIC sú priložené aj popisky s technickými údajmi. Autorom motorizovaných modelov je Pavol Vaněk. Ako podklady využíva fotky konkrétnej predlohy z internetu a potom skladá modely naostro z hlavy.

Dominik Rajninec na výstavu zapožičal modely áut zo série MODEL TEAM a CREATOR EXPERT. Sú to oficiálne modely vozidiel podľa návodov, ale aj modely podľa vlastnej fantázie. Plániky si kupuje na internete a niektoré prerába aj na iné modely. Z vystavenej kolekcie si návštevníci môžu pozrieť napr. Chevrolet 3100, Mercedes C 126, Ford Mustang, Porsche 911 Targa, F1, kamión, mixér na cement a ďalšie zaujímavé modely.
Výstava je sprístupnená do 17. septembra 2023. Srdečne Vás pozývame na jej prehliadku.

Alena Mozolová, Kaštieľ Radoľa

lego vystava 005

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: