ciapky vystava

Kysucké múzeum v Čadci
Kedy: 14.11.- 31.01.2022

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo pre nadšencov ľudovej kultúry a krojov pokračovanie výstavy Hlávka do krásy odetá pod názvom Čiapka alebo šatka.

V ľudovom prostredí sa na Kysuciach odev ako aj pokrývka hlavy, formovali pod vplyvom geografických, hospodársko-sociálnych a kultúrnych podmienok a preto sa líšili najmä letné od zimných. Počasie je na Slovensku zatiaľ pomerne priaznivé. No, v minulosti sa domácnosti už v tomto čase vo veľkom pripravovali na príchod zimy. Za neoficiálne ukončenie jesene a začiatok zimy sa považoval 11. november, kedy podľa pranostiky prichádzal Martin na bielom koni a stým súvisela aj zmena v odievaní a v pokrývkach hlavy. Ženy v zimnom období nosili šatky z hrubších a teplejších látok. Muži zasa na ochranu pred zimou používali rôzne čiapky a baranice.

Vystavené exponáty zo zbierok Kysuckého múzea zaujmú svojou variabilnosťou a detailným stvárnením ozdobných prvkov. Prekvapia zaujímavé výšivky dôsledne včlenené drobnosti v podobe jemných flitrov, farebných sklíčok i plieškov rozmanitých tvarov, ale aj rôzne pletené či háčkované čiapky.

Výstavou vás prevedie textová časť, v ktorej kurátorka výstavy Mgr. Helena Kotvasová špecifikuje nielen strih a materiálovú skladbu, ale rozoberá aj uplatnenie ozdobných prvkov a nechýbajú ani dobové fotografie s postupmi viazania šatiek či tvorby účesov.

Návštevníci môžu výstavu navštíviť od 14. novembra 2021 do 31.januára 2022.

Mgr. Miroslava Jančulová
Kysucké múzeum

ciapky vystava plagat

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: